Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Uygulama Ve Araştırma Merkezi

Kadın isterse her şeyi yapar

  1.   Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Uygulama Ve Araştırma Merkezi
  2. Haberler


Kadın isterse her şeyi yapar


İstanbul Gelişim Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencisi Nur TÜRKNAZ, Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi yönlendirmesiyle Betül MARDİN ile röportaj gerçekleştirdi. Halkla İlişkilerde kadının rolünü konuşulduğu röportajda, halkla ilişkiler mesleğinde başarılı olmak için gerekli özelliklerden kadınların meslekteki durumuna kadar pek çok şey konuşuldu. Öğrencimizin gerçekleştirdiği röportaj aşağıda yer almaktadır:
 
1.)Halkla ilişkiler bölümü için ne düşünüyorsunuz?
Halkla ilişkiler öyle diğer bölümler gibi kapısı bir yere çıkan sınırlı bir bölüm değil. Ucu bucağı olmayan her şeyden her gündemden, dergiden, sanattan, kültürden, hatta bazen futboldan bile haberinin olmasını ve bilinçli insan olmayı gerektiren bir bölümdür. Ülkemizde seneler geçmesine rağmen hala istenilen karşılık alınamıyor ama gelecekte inanıyorum ki değerine değer katacak bir bölüm. Çok kıymetli benim için bu iş. Bu mesleği çocuğum gibi görüyorum ve kendimi bir anne gibi hissediyorum.

2.) Bu bölümün güzel yanları nelerdir?
En güzel yanı insanlarla iletişim içinde olman, kendinin farkına varman neleri yapıp neleri yapamayacağını kestirebilmen. Kolaydan değil zordan başlaman, bir yerden sonra sana hayatı, yaşamayı ve kendin olmayı öğretiyor.

3.) Güçlü kadın modelini çok seviyorum şuanda sizin gibi biri olmayı çok isterim fakat nasıl başaracağımı bilmiyorum bir tavsiyeniz var mı?
İşini de eşini de yemeğini de aşkla yap. Aşk olan yerde hep başarı vardır. Azimli ol pes etme her gün her sabah yeniden başla. Her zaman her yerde çalış. Aşk güzel şeydir en az bir kere yada birkaç kez tadarsan arkasından gelen mutluluğu ve başarıyı görebilirsin.

4.) Bu bölümle ilgili yaşayacağım pişmanlık olur mu sizce?
Sevmeyerek ve emin adımlarla başlamadığın her şeyde pişmanlık yaşarsın. Diyelim ki yaşadın bunlardan ders çıkaracaksın ne, ne zaman senin hoşuna gitmiyormuş tartacaksın. Şükürler olsun ki benim bu hayatta hiçbir zaman hiçbir şeyde pişmanlığım olmadı.

5.) Bir kadın hayatını kaliteli olarak yaşamak için ne yapmalı?
Bu ülkede kadın olmak gerçekten çok zor. Kadına saygılı, dürüst yaşamak çok zor. Her kadın kendi ayakları üzerinde durmalı ki ben başardım ben yaptım, hataysa benim hatam deyip kendine güvenmelidir. Düştüğü zaman bir başkasının eline değil de kendi kuvvetine dayanmalıdır. Tembel değil çalışkan olmalıdır. Gerek evde gerekse işinde. Kadın isterse yapamayacağı şey yoktur, yeter ki kendine güvensin. Her yöne yararlı olun fakat o yönler de size yararlı olsun. Sağlıklı olun kendinize zarar vereceğini gördüğünüz her şeyden uzak durun. 90 yaşındayım ve hala şükürler olsun hayattayım.

6.)Sizin hayat felsefeniz nedir?
3 S den uzak dur; Silah, sigara, siyaset
3 S ye yakın ol; sağlık, sevgi ve saygı

7.) Çalışan Kadınlara başaralı olmak için ne tüyo verebilirsiniz?
Sakin ol derin nefes al ve yola devam et. Pes etme, vazgeçme, yorulma. Yoluna engeller çıkacaktır aş, geç. Çalış, çalış, çalış…

8.) Bu bölüm için kadın olarak imaj, her şey mi?
Seni tanımaları için kendinden bir ipucu göstereceksin onlara, bir işe başladığında elbise ile gittiysen görüşmeye, elbise ile devam et saçını topuz seviyorsan topuz kalsın tarzın. Arkadan baktıklarında bile tanıyabilsinler seni, hatırlamaları faydalı. Ben 40 kusur yıldır aynı böyle giyiniyorum. Bir kere tarzımı oturttum, hafızalarda da böyleyim. Hiç değiştirmedim. Büyük kolaylık ayrıca. Asa, topuz, fular, pantolon. Denince kafalarda canlanan ve hatırlanan bir Betül Mardin yarattım ve hala da öyle devam ediyor yani imaj her şey. Çok önemli…

9.) Kadın meslektaşlarımıza genel olarak tavsiyeleriniz nedir peki ?
1.Her gün spor yap
2. Her zaman üretken ol
3.Günceli bil ve yakala
4. Aşksız kalma, evlilik çok da önemli değil ama sevgilin olsun
5. Doğurmayacaksan evlat edin, koruyucu anne ol. Ya da birinin geleceğini şekillendirmesine yardımcı ol.
6. İyi beslen. Sağlıklı ol.
7.  Hiçbir şeyi aksatma, planlı ol.
8. Olumlu ol. Dolu tarafları ara.
9. Aşık ol, aşk ile ol.
10. Muhakkak sergilere katılın ve resim alın.

10.) Halkla ilişkilerde olması gereken  özellikler ne olmalı ?
1. Kendinden emin olacak
2. Yolsuzluk yapmayacak
3. Hiçi var edecek
4.Çok çalışkan olacak
5.Yaratıcı olmalı
7.Çokça araştırmacı olmalı.
8. Namuslu olacak
 
11.) Kadınlar kendilerini nasıl geliştirebilirler? Meslekte erkeklerden öne çıkmak için neler yapabilir?
Her günü güncel bilgilerle doldurmalıdır. Kadın olarak kendi kendini temsil edebilecek güçte olmalıdır. İnsanlarla iletişim kurabilmek için her yolu kullanmalıdır. Astroloji bile karşındakini tanımak konusunda sana çok yardım eder. Hangi burcun karakteristik özelliği nedir, bil bu bile çok faydalı iletişim için. Kadınlar iletişimde erkeklerden daha emin ve güvenilirdirler. Kadın yaratılışında bile erkekten daha çok faydalıdır daha çok sorumluluk sahibidir aslında sadece kendi gücünü görmek ve bunu uygulamak erkeklerden ne kadar daha çok şey başarabileceğini gösterir. Bütün zorluklar benim için bir kamçı, kırbaç oldu, hep daha çok çalıştım. İmkân olmayan yerde imkân yaratacaklar. Hedef koyun yürünecek yol yoksa kanatlanıp uçarak gidin hedefinize.

12.)  Kadın olarak bu meslekte karşılaşabileceğimiz sorunlar nelerdir?
Ben her zaman çalışıyorum, üretiyorum.90 yaşında olmama rağmen hiçbir zaman yan gel yat yapmıyorum. Hayatta her zaman her yerde bir sorun vardır ya da o sorunu yaratan önce o sorunu yaratanı bulacaksınız sonra ondan kurtulmanız gerekiyor. Size yapamazsın edemezsin ile gelen çok olacak, onlara yapabileceğini göster. Bazen kendini çalışman gereken masaya değil, mutfağa gönderecekler bazen kendini ayak işlerini yaparken bulacaksın fakat bunlardan şikayet etmemen gerekiyor. Sen her yerdesin her işte. Zorlu meslek adına çamur attırmayacaksın, bu yüzden namuslu, dürüst olmanı tavsiye ediyorum zaten. FAKAT; Bunları yaparken de kendini ezdirmeyeceksin de kafan ve omuzların her zaman dik olacak, olmalı.

13.) Kadın meslektaşlarımıza ne diyebilirsiniz daha iyi bir noktaya gelmek için?
Kendinize hayat felsefesi oluşturun. Olumlu olun bardağın boş tarafını görmeyin. Çalışın, çalışmaktan yorulmayın. Aşkı hayatınızın her noktasına koyun. Sevgi dolu olun, düzgün olun. Mesela ben bu noktaya kendime hep çalış, çalış, çalış diyerek geldim.

14.) Türkiye de kadın Halkla ilişkiler uzmanlarının durumunu nasıl görüyorsunuz? Maddi olarak erkeklerle eşit mi?
Türkiye’de kadın Halkla İlişkiler uzmanları gittikçe artıyor, çoğalıyor ve bunu gördükçe de çok mutlu oluyorum. Kadınlar erkeklere oranla bu meslekte daha başarılı geliyor kesinlikle erkekleri yermekten değil ama daha derin düşünüyorlar çabuk çözüm üretiyorlar. Üretmeyi seviyoruz kadınlar olarak zaten. Yoktan var etmek hoşumuza gidiyor. Maddi açıdan ne kadar ekmek o kadar köfte, ne kadar üretirsen o kadar alırsın karşılığını kadınlar olarak eski yıllara oranla cinsiyet ve maddiyat arasında ki farkı kapatıyoruz. Bu çok gurur verici.

15.) Bana vermek istediğiniz tavsiye var mı?
Hep Çalış, çalış, çalış… Sergilere git resimleri takip et, ressamları takip et…
 


 Betül Mardin


Haberler