Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi -

Sosyal Medyanın Kadınlara Sağladığı Avantajlar

gelişim üniversitesi
  1.   Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi
  2. İçerik


Sosyal Medyanın Kadınlara Sağladığı Avantajlar


İGÜ Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Katkılarıyla
Sosyal Medyanın Kadınlara Sağladığı Avantajlar Söyleşisi
 
İstanbul Gelişim Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi katkılarıyla düzenlenen “Sosyal Medyanın Girişimcilik Açısından Kadınlara Sağladığı Avantajlar” başlıklı konferansta Ritim İletişim Genel Direktörü Yeşim Salihoğlu Şener konuk edildi.

Araştırma Merkezi Müdürü Doçent Dr. Şükran Güzin Ilıcak Aydınalp danışmanlığında gerçekleşen program 01 Mart 2018 tarihinde öğrencilerin yoğun katılımıyla yapıldı.   Programın başlangıcında Yeşim Salihoğlu kendini tanıttı ve daha sonra da iş ve hayat tecrübelerine yönelik kısaca bilgi verdi.

Gelişim Üniversitesi öğrencileriyle bir araya gelen Şener, “Sosyal Medyanın Girişimcilik Açısından Kadınlara Sağladığı Avantajlar” sunumunda ‘sosyal medya kavramını ve mecralarını’ tanıttı. Her bir mecranın kadınlar için avantajlarını kendi kariyerinden örnekler vererek anlattı. Şener, “Özellikle İnstagram, kadınlara girişimcilik anlamında büyük avantaj sağladı, böylece kadınlara yeni iş imkanları doğdu. Kadınlar, evlerinde ürettikleri herhangi bir şeyin fotoğrafını ya da videosunu yükleyerek daha kolay iş yapıyorlar. Ayrıca moda, makyaj, yeme-içme, ya da organik ürünlerin satışında daha çok söz sahibiler. Bu da kadınların ekonomik anlamda güçlenmesine neden oluyor” dedi.

Linkedin’in önemine de yer veren Şener, profesyonellik açısından bu sitenin kadınlara büyük avantajlar sağladığının altını çizerek ‘Bu siteye üye olan kadınlar, kendilerini çok daha iyi bir biçimde tanıtabiliyorlar ve özelliklerini anlatabiliyorlar. Bu site, kadınlara iş için kontak kişiler bulma konusunda çok kolaylık sağlıyor’ diye ifade etti.

Sosyal medyayı yönetebilmeyi öğrenmek için eğitim aldığını açıklayan Şener, bu alanın hiç de kolay olmadığını kaydetti. Eğitim alınmasının ve düzenli yeniliklerin takibinin gerekli olduğunu söyleyen Şener,  sosyal medya eğitimi sayesinde artık halkla ilişkiler kampanyalarını bu alandan yönettiğini de belirtti.  Buna ek olarak, şu anda pek çok müşterisinin sosyal medyasını yönetmeye başladığını da ifade etti.

İş hayatına yeni atılacak öğrencilere iş bulma süreçlerinde ne gibi zorluklarla karşı karşıya kalacaklarını anlatan ve hemen her yerde olduğu gibi kadın olmanın iş hayatında da çok zor olduğunu söyleyen Şener “Dünya’yı daha iyi algılayabilmek adına İngilizce bilmek önemli, hatta İngilizce bile yeterli değil, bunun yanı sıra ikinci bir dil de öğrenilmeli. İçinde bulunduğumuz dünya hızlı bir şekilde değiştiği için bu değişime uyum sağlamak adına öğrencilerin kendilerini yaşam boyu geliştirmeleri gerekli’ dedi.

Etkinlik sonunda öğrencilerin sorularını yanıtlayan Yeşim Salihoğlu Şener’e İstanbul Gelişim Üniversitesi adına teşekkür plaketi takdim edildi.


 Proje 1